Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Vzrůstající náročnost ve školách a prevence v MŠ tématem PS VP a MP

Vzrůstající náročnost ve školách a prevence v MŠ tématem PS VP a MPDatum konání:
14.11.2023

 

14. 11. 2023 se naposledy v tomto kalendářním roce sešla pracovní skupina výchovných poradců a metodiků prevence. Vzhledem k právě probíhajícím pedagogickým poradám a třídním schůzkám se odehrávala v komorní atmosféře, ale neméně podnětné.

Všech zúčastněných se dotýká vzrůstající náročnost ve školách. Jedná se o problematické třídy, děti bez hranic, které kladou čím dál vyšší nároky nejen na učitele. Do škol také vstupují pracovníci z pedagogicko-psychologické poradny, speciálního pedagogického centra a preventisté, kteří situaci vnímají velmi podobně.

Prevence v mateřských školách – téma, které se na skupině otevřelo. Mateřské školy zatím nejsou zahrnuty do preventivních programů, a přitom PS vnímá, že to není dobře a bylo by potřeba to změnit. Vždyť návyky z mateřské školy jsou zásadní i pro následný nástup do školy a úspěšné zvládnutí školní docházky!

Na školy se valí změny, které povedou ke snížení personálního obsazení v důsledku nižšího rozpočtu do školství. Zřejmě to bude znamenat snížení počtu asistentů pedagoga, druhých pedagogů, dělení tříd na některé předměty atd. To vše ohrožuje kvalitu výuky, ale také to znamená, že teď už často přetížení učitelé nebudou mít kapacitu na to, aby se mohli dostatečně věnovat také budování vztahů, kolektivu atd. Jen obtížně budou hledat čas na každé dítě, které bude pozornost učitele potřebovat. Může se to týkat rizikového chování, při problémech v rodině nebo prostě jen si mít s kým popovídat. V tomto ohledu na tom jsou lépe školy, kde mají ve třídě méně žáků a individuální přístup je tak o trochu snazší.

IMG_4428.jpg 

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů