Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Spolupráce mezi MŠ a ZŠ hlavním tématem PS Mateřské školy

Spolupráce mezi MŠ a ZŠ hlavním tématem PS Mateřské školyDatum konání:
30.1.2024

Pracovní skupina mateřské školy (PS MŠ) vznikla nově v rámci projektu MAP IV a již během prvního setkání je vidět, že také pedagogové v mateřských školách mají zájem svoji profesi posouvat, sdílet zkušenosti a dál se vzdělávat. První setkání proběhlo v úterý 30. 1. za účasti 19 členů a 3 pracovníků MAP.

V úvodní části byli seznámeni s obecnými informacemi, jak by měla tato PS pracovat a co mohou očekávat. Stejně jako další PS mají za úkol navrhnout aktivity zaměřené na práci uvnitř školy, ale také na aktivity zaměřené na mezi školní spolupráci. Jednotlivé aktivity mohou být zacílené nejen na práci s dětmi, ale také na pedagogy. Jedním z požadavků je vést programy moderními didaktickými formami, tak aby rozvíjeli klíčové kompetence. Pracovní skupina se sejde 4x za rok. Také pedagogové ve školkách mohou sdílet příklady dobré praxe přímo v „terénu“, např. pozváním členů PS do své mateřské školy.

Jedním z hlavních bodu diskuse bylo sdílení, jak optimálně nastavit spolupráci mezi MŠ a pedagogy 1. stupně ZŠ. Vzájemné vztahy jsou převážně v osobní rovině, ale nemají přesah do pracovní oblasti. Pedagogové MŠ by byli rádi, kdyby učitelé zejména 1. tříd aktivně vstupovali do MŠ během dopolední výuky, aby viděli práci s dětmi přímo ve školkách. Zároveň by uvítali, kdyby se mohli přijít podívat do prvních tříd a vzájemně si vyměnit své zkušenosti a názory, tak aby byly děti při přechodu do prvních tříd dobře připravené. Rovněž speciální pedagožka V. Brychtová velmi doporučuje, aby učitelé viděli tzv. „vývojové milníky dětí“ přímo v praxi“, a byli tak připraveni a ne překvapeni, až tyto děti nastoupí do prvních ročníků.

Během setkání byla zvolena vedoucí PS MŠ V. Slepičková a dva zástupci, kteří budou působit v pracovní skupině moderní didaktické formy.

V závěru setkání definovali členové PS požadavky na vzdělání, které se budeme v rámci projektu MAP IV snažit postupně naplňovat. Jedná se například o workshop zaměřený na dětskou jógu a míčkování nebo také psychohygienu pedagogů, logopedickou prevenci nebo primární reflexy u dětí.

Další setkání se uskuteční v úterý 26.3.2024 od 16. hodin.

                       IMG_6309.jpg    IMG_6310.jpg

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů