Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Hlavním tématem setkání PS pro čtenářskou gramotnost byl syndrom vyhoření a psychohygiena

Hlavním tématem setkání PS pro čtenářskou gramotnost byl syndrom vyhoření a psychohygienaDatum konání:
6.6.2023

Členové pracovní skupiny na podporu čtenářské gramotnosti se sešli v hojném počtu v úterý 6.6. od 16 hodin. Závěr roku je pro všechny pedagogické pracovníky velmi náročný a vyčerpávající. I jim hrozí syndrom vyhoření. Právě toto téma otevřela jedna z účastnic. Jak předejít vyhoření? Učitelé si pokládají otázku: „Má vlastně smysl to, co děláme? Dává to dětem smysl?“ Jak by měla vypadat psychohygiena? Učitelé se snažili vzájemně podpořit a hledat cesty, jak překonat období, kdy mají pocit zmaru.

Velká zatíženost pedagogů spočívá nejen v práci s dětmi, ale také ve vztahových problémech v kolektivu. To vše bere energii. Klima ve škole má na celkovou spokojenost a psychické zdraví zásadní vliv. Problémy v kolektivu by mělo řešit vedení stanovením jasných kompetencí všech členů pedagogického sboru.

Žáci na druhém stupni nemají o vzdělání zájem. Je velmi náročné je motivovat. Podobný problém řeší i na středních školách. Středoškoláky je těžké zaujmout, nic je nezajímá, na nic nemají názor. A mnohdy nemají zájmy ani mimo školu. Mohl by to být důsledek nadužívání sociálních sítí, počítačových her, umělé inteligence. Právě umělá inteligence už velmi aktivně vstupuje do výuky. Pedagogové vědí, že ji studenti využívají, ale zatím moc neví, jak s tím naložit.

Popřejme nejen všem „češtinářům“ o letních prázdninách dostatek odpočinku, slunce a hlavně optimismu, že jich práce má smysl!

Další setkání se uskuteční 17. 10. od 16 hodin.

IMG_4891.jpg

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů