Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Třídnické hodiny hlavním tématem PS Výchovní poradci a metodici prevence

Třídnické hodiny hlavním tématem PS Výchovní poradci a metodici prevenceDatum konání:
30.5.2023

V závěru měsíce května (30. 5.) se opět sešli členové pracovní skupiny výchovní poradci a metodici prevence. Už během minulého setkání se přítomní dohodli, že jejich hlavním tématem pro další schůzku budou „třídnické hodiny“.  Členové sdíleli, jak mají třídnické hodiny ukotvené na svých školách. Třídnická hodina by měla mít preventivní charakter a měla by probíhat pravidelně pod vedením třídního učitele. Na některých školách je zařazena do rozvrhů jednou měsíčně a jinde naopak jednou za týden. Třídní učitel je mnohdy odkázán jen sám na sebe. Ale jsou také školy, kdy má podporu v harmonogramu (návrhu témat), který připravuje metodik prevence nebo výchovný poradce. Vést kvalitní třídnickou hodinu může být pro někoho složité. Třídní učitelé by měli mít možnost konzultace, podpory příp. by si mohli přizvat kolegu, který jim poskytne zpětnou vazbu a následný rozbor.

Třídnické hodiny se mohou odehrávat i formou pravidelného sdílení v komunitním kruhu, a to v pondělí, kdy děti sdílejí své zážitky a pedagog představí týdenní plán. V pátek by pak bylo optimální celý týden zhodnotit. Důležité je s dětmi mluvit, dát jim tu důvěru a bezpečí, že se mohou svěřit. Jen ve „zdravé třídě“ se bude dobře vzdělávat dětem a dobře učit pedagogům. Pokud se ve škole podaří a vznikne tzv. inspirativní tým, je to první krok k dalšímu pozitivnímu vlivu na ostatní v učitelském sboru.

Ve druhé části setkání se členové věnovali školnímu poradenskému pracovišti, které má na každé škole jiné personální obsazení a rozdílnou četnost setkávání a spolupráce s vedením, asistenty pedagoga apod. Do budoucna možná bude jeho součástí i školní sociální pracovník a školní mediátor.

Další setkání se uskuteční 14. 11.2023 od 16 hodin.

 IMG_4835.jpg

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů