Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Státní rozpočet a finance, které půjdou do školství v roce 2024 na PS FIN

Státní rozpočet a finance, které půjdou do školství v roce 2024 na PS FINDatum konání:
10.10.2023

V úterý 10.10. se sešli členové pracovní skupiny na podporu financování. Stejně jako v médiích tak i na setkání pracovní skupiny velmi silně rezonovalo téma státního rozpočtu a financí, které půjdou do školství v roce 2024 a změny s ním plánované. Ředitelé v této souvislosti zaznamenali ve svých učitelských sborech jistou nervozitu z nejisté budoucnosti.

Do školství sice půjde o 3,9 miliardy korun více, ale i tak ministr mluví o „snižování“ stavů nepedagogických pracovníků jako jsou kuchařky, školníci, uklízečky, které mimo jiné už dnes pracují za velmi nízkou mzdu. Například pracovníky do kuchyně je velmi složité sehnat a následně udržet vzhledem k vysoké fyzické náročnosti a velmi nízkému finančnímu ohodnocení. 

Některých škol se zřejmě dotkne propouštění i pedagogů, asistentů pedagoga a problémy budou mít s financováním školních psychologů a speciálních pedagogů.

Slibované navýšení mezd pedagogických pracovníků na 130% průměrné mzdy se také nenaplní. Zvýšení nepůjde do tarifů, ale peníze navíc dostanou formou odměny.

Změny se mohou dotknout malých škol, ale i škol progresivních, které dlouhodobě pracují na zvýšení kvality výuky za využití druhých pedagogů, dělení žáků do skupin, což obnáší vyšší personální obsazení apod.

Dlouhodobá nekoncepčnost MŠMT stěžuje ředitelům jejich už tak náročnou práci. V roce 2024 je čeká další výzva v podobě diskuse k novému Rámcovému vzdělávacímu programu pro základní školství.

IMG_3547.jpg


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů