Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Představení metody PBIS na setkání PS RP

Představení metody PBIS na setkání PS RPDatum konání:
26.9.2023

V úterý 26. 9. 2023 se zaplnila přednášková místnost v prvním patře valdštejnského zámku. V rámci setkání pracovní skupiny na podporu rovných příležitostí zde probíhal seminář PBIS (Positive Behavioral Interventions and Supports).

Jelikož se jedná o velmi zajímavé téma, rozhodli jsme se seminář nabídnout i mimo pracovní skupinu. Celkem se přihlásilo 21 posluchačů. Seminář „Pozitivní podpora chování“ vedla Mgr. Zuzana Sedláčková ze společnosti SOFA.

PBIS systém vznikl v 80. letech v USA jako reakce na problémové chování žáků. Dnes funguje po celém světě. K nám ho přivezla Mgr. A. Kubíčková. V ČR je momentálně přibližně 15 zapojených škol. Systém PBIS je proaktivní přístup škol k vytvoření přátelské atmosféry a bezpečného prostředí​. Zásadním principem je upevňování celoškolně jednotných pozitivně formulovaných norem chování​.

Pomáhá při překonávání plošného dopadu krizí (pandemie, války) na psychiku. A to díky tomu, že nabízí strukturu a systém. Rovněž pomáhá se začleněním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Pozitivně ovlivňuje průběh a výsledky vzdělávání. Pomáhá nejen žákům, ale i učitelům. Škola si sama nastaví systém dle svých potřeb. PBIS pomáhá při přechodu na druhý stupeň. PBIS cílí na všechny žáky a je hlavně o předcházení stresu a oceňování.

Zlepšuje wellbeing žáků, učitelů, vzdělávací výsledky, sociální dovednosti, pocit bezpečí ve škole, podmínky pro učení, školní klima.

Důležité je, aby byl systém jednotný. Aby se zapojili všichni učitelé i ostatní pracovníci. Aby pravidla platila ve všech prostředích  (třída, jídelna, šatna, družina atd.)

Do PBIS se může škola zapojit sama (lze čerpat informace z internetu) nebo za podpory a vedení koučů ze spol. SOFA.

Posluchači ocenili kvalitní seminář a metodiku, ze které mohou čerpat informace.

Další setkání pracovní skupiny na podporu rovných příležitostí se uskuteční v úterý 21.11.2023 od 16. hodin.

Prezentace ze setkání ke stažení.

IMG_3053.jpg   IMG_3056.jpg

IMG_3058.jpg

 

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů