Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Personální změny v PS pro čtenářskou gramotnost v projektu MAP III

Personální změny v PS pro čtenářskou gramotnost v projektu MAP IIIV úterý 24. 1. uvítala pracovní skupina na podporu čtenářské gramotnosti dvě nové členky, které se zapojí do spolupráce. Jedná se o zástupce základního a středního stupně vzdělávání.

Skupina také zvolila nového vedoucího. R. Říha (MŠ a ZŠ Vysoké Veselí) byl jednohlasně zvolen a nahradil tak R. Koníře.

Vzhledem k tomu, že se školní rok půlí, tak jedním z hlavních témat se stalo hodnocení ukrajinských žáků. Pro učitele je to oříšek. Hledají cestu, jak být v hodnocení objektivní. Zároveň se potýkají s nejasnými pokyny. Zpočátku měli instrukce, aby žáky nehodnotili známkami, ale na vysvědčení mají naopak doporučeno hodnotit sumativně.

Je potřeba mít na paměti, že každé dítě se adaptuje jinak, má jiné schopnosti učit se, začlenit se, podporu rodičů, vnitřní motivaci…

Také na středních školy již nastoupili ukrajinští studenti, kteří se často potýkají s jazykovou neznalostí, která je brzdí v jiných předmětech. Pedagogové neví, jak k těmto dětem přistupovat. Na Lepařově Gymnáziu Jičín probíhá kurz českého jazyka pro všechny ukrajinské středoškoláky. Probíhá jedenkrát v týdnu v bloku tří hodin a je zdarma.

Nejen začlenění ukrajinských dětí ale i inkluze klade na všechny zúčastněné velké nároky. Některé děti, které mají podpůrná opatření vyššího stupně by za normálních okolností již patřily do speciálních škol. Situace je však taková, že např. v Jičíně je tato speciální škola naplněna na maximální kapacitu. Učitel tak musí rozložit své síly a mnohdy za pomoci asistentů pedagoga, hledat cesty, jak věnovat dostatečný čas všem žákům. Stále je potřeba vyjasňovat si role, které má učitel a asistent pedagoga.

PS ČG zve své kolegy na seminář „Literatura a film“, který proběhne v úterý 28.3.2023 od 13-18 hodin. Seminářem provede lektorka Mgr. Jarmila Sulovská. Je určen zejména pedagogům 2. stupně a víceletých gymnázií. Bližší informace a odkaz na přihlášení zde.

Další setkání se uskuteční v úterý 11.4. od 16 hodin.

foto.jpeg


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů