Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Navázání spolupráce PS Výchovní poradci a metodici prevence se SASankou

Navázání spolupráce PS Výchovní poradci a metodici prevence se SASankouDatum konání:
21.3.2023

Podruhé v tomto školním roce se sešla pracovní skupina výchovných poradců a metodiků prevence, kteří hrají nezastupitelnou roli ve škole. Skupina je doplněna o pracovníky z PPP a SPC Jičín. Setkání proběhlo v úterý 21. 3. a po úvodním kolečku se ujali slova hosté J. Mrázková ze SASanky Jičín a J. Wagneter z Exitu Jičín. SASanka poskytuje pomoc rodinám s dětmi, které se ocitly v obtížné životní situaci. Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Exit nabízí podporu dětem a mladým lidem. Poskytuje jim možnost bezpečně trávit volný čas a nabízí radu a pomoc při řešení situace, se kterou si neví rady, a nemají nikoho, kdo by jim s tím pomohl.

Pedagogičtí pracovníci čelí mnoha složitým situacím, které musí u svých žáků řešit. Určitě bude prospěšné pro obě strany navázat spolupráci a společně tak pomoci dětem nabídnout kvalitní služby a bezpečné prostředí. Výrazně se zvýšil počet dětí, které mají psychické problémy (včetně poruch příjmu potravy, sebepoškozování), ale také hledání vlastní identity. Děti mnohdy nemají bezpečné prostředí ani doma. Velmi chybí možnost krizové intervence. Na pedagogy se toho hrne ze všech stran hodně. Sami se cítí ohroženi. Ze zákona by měl být na každé škole školní psycholog a speciální pedagog, ale bohužel se to stále nedaří zajistit zejména z dlouhodobého nedostatku těchto odborníků.

Rovněž pracovníci v sociálních službách jsou na hraně svých možností.

Je důležité si uvědomit, že problémy existují a je potřeba působit preventivně třeba i na úkor probírané látky. Daleko důležitější je, aby děti byly v pohodě. Pokud tomu tak bude a děti se budou cítit dobře, i jejich studijní výsledky budou dobré.

Aby mohli být v pohodě i pedagogičtí pracovníci, o to se svojí činností pokusí i MAP. Ve druhé polovině setkání zúčastnění definovali své požadavky a potřeby, které by mohli vést ke zlepšení jejich postavení, kvalifikace. Společný list nápadů, tak bude sloužit jako podklad pro navazující projekt MAP IV, ve kterém by měly být větší finanční možnosti na podporu supervizních setkání, odborných seminářů apod.

Další setkání se uskuteční v úterý 30. 5. 2023 od 16:00 hodin.

IMG_2933.jpg   IMG_2935.jpg

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů