Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Když má škola svůj song...

Když má škola svůj song...Když má škola svůj song…

Chytré knížky říkají, že když má být jakákoliv pospolitost lidí v pohodě a soudržnosti, je dobré pěstovat si rituály. A co k rituálům neodmyslitelně patří, je hudba. Znáte to - jakákoliv tradice má svoji písničku, znělku či alespoň kraťoučký “jingle”. Proč by tedy neměla mít svoji píseň i každá škola? Mohla by znít na každé velké události, kterou žáci ve školním roce zažívají. Do jejího textu by děti i učitelé mohli vložit kus sebe a svých prožitků. Zdálo se mi to před dvěma lety jako dobrý nápad, a tak se v aktivitě OTEVŘENO v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání pro ORP Jičín II, registrační číslo: CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0009723, rozjela spolupráce. Více informací o aktivitách projektu najdete na: https://map.otevrenezahrady.cz/.

Jako první vznikla píseň pro ZŠ a PŠ v Soudné v Jičíně. Hudba byla vytvořena na text paní učitelky této školy. Podobně jsme postupovali i s písní pro ZŠ Železnická v Jičíně, text napsal pan učitel z této školy, ale než se kolegové ze „čtyřky“ ozvali, vzniklo 12 písní pro MŠ a ZŠ z Jičína a okolí. Potěšilo mne - a paní učitelky jinolické MŠ ještě víc - když kolega hudebník vytvořil nejen píseň, ale i text, ve kterém se to hemží beruškami a žabičkami. Asi tušíte proč…no ano, to jsou názvy tříd jinolické drobotiny. No prostě hymna na tělo. :-)

Některé školy se zapojily velmi aktivně, dokonce ke konci aktivity se přihlásila paní ředitelka z Úlibic, že na jejich škole se tvoření chopila paní učitelka s dětmi a vznikla krásná melodie s originálním textem. Dokonce si ji úlibičtí přijeli do studia v naší jičínské ZUŠ nahrát, stejně jako děti z MŠ Máj Jičín a MŠ U Kina. Posledně jmenovaní byli dokonce první a vše se zvládli hravě rychle naučit, za což mají moji poklonu. Podtrženo a sečteno, 14 škol má již dnes vytvořenou hymnu své školy - zatím si ještě všichni nevytvořili text a nahrávku zpěvu svých žáků v našem nahrávacím studiu, ale co není, může být. Dveře naší školy jsou spolupráci nadále otevřeny.

Ing. Katarína Kalvodová, Základní umělecká škola J. B. Foerstera Jičín

foto_nahrávání hymny.jpgDěti a paní učitelky ze Základní školy v Úlibicích v nahrávacím studiu naší ZUŠ – ve třídě p. uč. Krčmárika při nahrávání své hymny.

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů