Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Co je Map > Vzdělávací akce > Literatura a film

Literatura a filmDatum konání:
28.3.2023

Literatura a film

Kdy: 28. 3. 2023 od 13:00 hodin 

Kde: učebna v 1. patře zámku (vstup z arkádového nádvoří), Valdštejnovo nám. 1, Jičín

Lektorka: Mgr. Jarmila Sulovská

Hodinová dotace: 6 vyučovacích hodin

 

Obsah semináře:

Seminář vychází z požadavků na rozvoj estetické výchovy a na interdisciplinární vztahy. Účastníci se seznámí s možnostmi, jak do hodin ČJL vhodně implantovat film, jeho hudební a výtvarnou součást i další prvky. Zaměřuje se na vnímání díla čtenářem a divákem. Pracovat se bude s různými literárními druhy, žánry a historickými obdobími, např. Radúz a Mahulena, Kytice, Postřižiny, Spalovač mrtvol, Zvířecí farma, Žert, Ucho, Báječná léta pod psa atd. Provedeme komparaci dvou filmů natočených podle jedné literární předlohy. Zaměříme se i na tvorbu filmového scénáře.

Cíl semináře:

Cílem akce je seznámit pedagogy s možnými postupy ve vyučování ČJL na základě vazby se vzdělávací oblastí Umění a kultura. Zaměřit se na to, jaký je význam hudby a výtvarné složky ve filmu. Naučit žáky vnímat umění komplexně a prožívat ho. Žák má být schopen vyjádřit, jaké má pocity při sledování filmu a jak na něj působí četba. Porovnat zážitek z filmu s pocity čtenáře literatury. Dát do souvislostí poznatky z ČJL, dějepisu, HV, VV a OV. Učitel společně se žáky může vytvořit projekt, jehož výsledkem je filmový scénář, popř. i krátký film. Učitelé zhlédnou ukázky filmů a prakticky si vyzkoušejí komparaci vybraných děl.

Seminář je určen pro pedagogy 2. stupně ZŠ a 8-letých gymnázií. Kapacita kurzu je omezena na max. 25 účastníků. 

 

Lektorka Mgr. Jarmila Sulovská:

Praxe: 26 let didaktička na Katedře českého jazyka a literatury Přírodovědně-humanitní a pedagogické fakulty Technické univerzity v Liberci. Předchozí dvacetiletá praxe na ZŠ a SŠ (český jazyk, francouzský jazyk, občanská výchova, hudební výchova, 1. stupeň), řešitelka grantů zaměřených na celoživotní vzdělávání učitelů českého jazyka a literatury, lektorka v programech celoživotního vzdělávání učitelů ČJL. Publikační činnost je zaměřena zejména na netradiční metody výuky, rozvíjení čtenářské gramotnosti, literaturu pro děti a mládež, poezii, mediální výchovu, literaturu a film aj. Byla členkou expertní komise oborové didaktiky ČJL na Národním ústavu pro vzdělávání (dnes NIV) a recenzentkou učebnic pro MŠMT. Podrobný profesní životopis viz příloha CV.

Vzdělání: Pedagogická fakulta Univerzity Palackého Olomouc / český jazyk-francouzský jazyk / Mgr. 1974. Doktorandské studium (lingvodidaktika) na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze od r. 2001. Ukončeno bez disertační práce.  Zahraniční stáže a vystoupení: Francie, Rakousko, Polsko – viz příloha CV.

Ocenění a řády: V roce 2001 udělen francouzským ministerstvem školství rytířský Řád akademických palem (Chevalier dans l’Ordre des Palmes Académiques).

Lektorské zkušenosti: Školitelka DVPP pro různá pedagogická centra, vzdělávací instituce a knihovny v celé ČR, řešitelka projektů DVPP v rámci TUL, UK, JčU, MU, UP.

Přihlašování je možné prostřednictvím tohoto formuláře:


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů