Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Ukrajinské děti – hlavní téma pracovní skupiny pro rovné příležitosti

Ukrajinské děti – hlavní téma pracovní skupiny pro rovné příležitostiDatum konání:
22.3.2022

Ukrajinské děti – hlavní téma pracovní skupiny pro rovné příležitosti, která se sešla v úterý 22. 3. 2022. Další pracovní skupina, která měla možnost poznat příjemné prostředí jičínské hvězdárny.

Do skupiny nově vstoupila Š. Pušová, která pracuje na jičínské Základní škole 17. listopadu na pozici sociálního pedagoga. Právě tato základní škola je dlouhodobě primárně určena pro cizojazyčné děti. Na této škole našlo své místo již několik ukrajinských dětí, které jsou rozřazeny do jednotlivých ročníků. Vzhledem ke zkušenostem a personálnímu obsazení mohou být děti od prvního dne vyučovány českému jazyku. Běžně tito žáci dochází na první vyučovací hodiny mimo svoji kmenovou třídu, aby se co nejdříve domluvili. Š. Pušová informovala, že škola již naplnila své kapacity a ostatní děti budou muset do jiných základních škol. I těmto dětem však 1. ZŠ nabízí možnost docházení na výuku českého jazyka.

Nejen děti školou povinné, ale i děti školkové potřebují svůj kolektiv a rodiče hlídání, aby se mohli začlenit do pracovního procesu. Volných míst ve školkách je však dlouhodobě nedostatek. Pomoci se snaží K-klub a s pomocnou rukou přišli i zaměstnanci Základní a praktické školy v Soudné, kteří navzájem spolupracují a zajišťují péči o malé děti jak v dopoledních, tak i odpoledních hodinách. V současné době se hledá optimální řešení spolupráce ve prospěch ukrajinských rodin.

Ani jičínská pedagogicko-psychologická poradna nestojí opodál a nabízí své služby a možnost konzultace hlavně pedagogům, pro které to bude další nápor po výjimečně náročné době covidové. S tím souvisí i téma supervize ve školách. Školy, ve kterých supervize využívají nebo využívaly by měly zájem o její pokračování, ale mnohdy na to nemají finanční prostředky. Závěrem popřejme nám všem, abychom se s novou situací příchozích uprchlíků z Ukrajiny vyrovnali se ctí a srdcem otevřeným.

Další setkání se uskuteční v úterý 24.5.2022 od 16 hodin.

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů