Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Strategické plánování i sběr potřeb škol - hlavní témata včerejšího setkání koordinátorů

Strategické plánování i sběr potřeb škol - hlavní témata včerejšího setkání koordinátorůDatum konání:
18.3.2021

Ve čtvrtek 18. března odpoledne proběhlo online setkání koordinátorů plánování, kterého se zúčastnilo na třicet zástupců základních a mateřských škol v našem území. Pro zopakování toho nejdůležitějšího, i pro ty, kteří se setkání nemohli zúčastnit, jsme připravili krátké shrnutí:

Prezentaci za setkání si můžete prohlédnout ZDE. 

Na setkání jsme se věnovali dvěma tématům, která se však vzájemně propojují. Podstatné byly především informace týkající se opětovného sběru potřeb škol pro projekt MAP a dalším klíčovým tématem bylo strategické plánování na školách. Prostřednictvím ankety v aplikaci sli.do jsme mezi koordinátory zjišťovali, jaké jsou jejich zkušenosti se strategickými plány rozvoje, jaké vidí jejich přínosy či zábrany v jejich zpracovávání a implementaci, či jakou by v této oblasti uvítali podporu. Z ankety vyplynulo, že je stále hodně škol, které strategické plány rozvoje zpracované nemají, nebo je nemají aktuální. 

Co nás čeká v příštích měsících?


Příležitost k tomu začít na plánech rozvoje pracovat, nebo je dokončit či zaktualizovat, přichází s blížícím se sběrem potřeb pro projekt MAP. Formuláře potřeb škol vyplňovali koordinátoři na jaře 2019 a po dvou letech přichází čas jejich aktualizace. 
Na té budou koordinátoři pracovat v období duben - červen 2021, a mohou si vybrat ze tří možností:

  • aktualizace vyplněného formuláře z roku 2019, který jim znovu poskytneme 
  • odevzdání informací prostřednictvím již hotového, aktuálního strategického plánu rozvoje školy
  • odevzdání části strategického plánu rozvoje školy, na kterém budou v následujících měsících pracovat

V jakékoliv nabízené formě se však musí objevit zpracování povinných témat: čtenářské gramotnosti, matematické gramotnosti a inkluze, další témata jsou volitelná dle potřeb školy. Stejně jako v roce 2019 nás bude zajímat:

  • co se v daných oblastech školám podařilo
  • kde je prostor pro zlepšení
  • a co školy ke zlepšení potřebují

 

První krok

Koordinátoři do 28. března vyplní formulář, ve kterém nás budou informovat o vybrané formě předání potřeb a zároveň jeho prostřednictvím zjistíme, zda a jakou podporu by potřebovali pro práci na strategickém plánu. V měsících duben - červen pak budou pracovat na vybrané formě, kterou nám odevzdají do konce června 2021. 

Podpora

Inspirací ke zpracování povinných témat mohou být swot analýzy z pracovních skupiny MAP (koordinátorům budou rozeslány). Připraven již je také vyžádaný workshop se sdílením zkušeností ke strategickému plánování, který povede doktor Václav Trojan ve středu 31. března od 14 hodin. Další forma podpory se bude odvíjet od potřeb koordinátorů. 

Teoretické znalosti mohou koordinátoři čerpat v materiálech zde:
Webinář SRP: https://www.youtube.com/watch?v=tW17oPswLSQ 
Stručný ebook Mgr. Františka Eliáše: https://www.nidv.cz/userfiles/file/Strategie_rozvoje_skoly_eBook.pdf
Manuál strategického řízení a plánování na školách Mgr. Františka Eliáše: https://projekty.nidv.cz/media/materialy/projekty/strategicke_rizeni/Odborne_materialy_KA02/Manual_strategickeho_rizeni_a_planovani_ve_skolach.pdf

Zpět k setkání

V závěru setkání byli účastníci pozváni na vzdělávací akce MAP i na aktivity Otevřeno, které připravují školy a školky v území. Využili jsme také příležitosti zjistit zájem o online kurz ke zdravému cvičení s dětmi na MŠ a 1. stupních ZŠ, výsledkem je již spuštěné přihlašování na kurz Zdravé štístko, který proběhne v úterý 30. března ve dvou časech - více informací ZDE.

Zápis ze setkání a další materiály k tématu budou koordinátorům zaslány emailem později. S jakýmkoliv dotazem se na nás můžete obracet na známém emailu map@otevrenezahrady.cz. 

Edit: Zápis ze setkání ke stažení ZDE.

 

 

 

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů