Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Sešla se PS pro čtenářskou gramotnost, rezonovalo téma přijímacích zkoušek na SŠ

Sešla se PS pro čtenářskou gramotnost, rezonovalo téma přijímacích zkoušek na SŠDatum konání:
8.6.2021

Pomalu se blíží závěr školního roku a s ním i prázdniny pro členy pracovních skupin.  V úterý 8. června se do virtuálního prostoru přihlásilo na dvacet účastníků, kteří mají zájem o rozvíjení čtenářské gramotnosti. Vedení tentokrát převzala manažerka pracovních skupin Lenka Veselá, která všechny zúčastněné přivítala.

Na úvod se rozpoutala diskuse ohledně rámcového vzdělávacího programu. Probíhala bouřlivá konstruktivní debata mezi učiteli základních a středních škol zejména v tématu „vedlejších vět, větných členů, určování čárek ve větách atd.“ Neméně palčivé téma je otázka státních a školních maturit a příjímacích zkoušek. Středoškolští pedagogové mají obavy, aby nedošlo k úplnému zrušení státních přijímacích zkoušek. Tím by se velmi zhoršila celková úroveň přijímaných studentů. Paní učitelku ze střední školy rovněž překvapila nepřipravenost žáků, kteří se hlásí na střední školy, zejména ve formálních záležitostech. Učitelé ze základních škol oponují, že by děti, které mají zájem o studium na středních školách, měly nést určitou míru zodpovědnosti a potřebné informace k příjímacímu řízení si zjistit. Na příjímací zkoušky se je snažili připravit. Určitou roli zde hraje i kvalita vedení škol a výchovných poradců. Důležitým faktorem v kvalitě vzdělávání je i způsob financování školství. Ještě před rokem byly školy financovány podle počtu žáků. To se naštěstí změnilo.

Neméně důležitým kritériem u příjímacích zkoušek je bodové ohodnocení vysvědčení. Řadě kantorů se to nezdá spravedlivé. Každá škola, každý učitel má jiné kritérium pro hodnocení. Známky jsou nevypovídající o znalostech studentů. V tomto ohledu by se české školství mělo změnit. Náš systém vyžaduje známky, ale u příjímacího řízení by nás měly zajímat hlavně znalosti a dovednosti žáka. Body za vysvědčení jsou neadekvátně vysoké, mnohdy je to až třetina z celkového hodnocení.

Distanční výuka (doufejme) je za námi, ale přesto se členové vrátili ke sdílení užitečných programů a aplikací, které jsou vhodné pro výuku českého jazyka.

Velmi milé bylo zakončení tohoto posledního setkání před létem. Někteří členové představili knihy, které je zaujali a které by doporučili nejen dětem, ale i dospělým. Byla to široká škála inspirativních knižních titulů. Tato pracovní skupina je úžasná a je z ní cítit zaujetí, touha po změně a vzájemnému sdílení, naslouchání a inspiraci.

Všem popřejme odpočinek, hodně sluníčka a času na prázdninové čtení.

Další setkání se uskuteční 12.10. 2021 od 16 hod.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů