Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Otevíráme zavřené školy - implementační aktivity zvládneme i za zpřísněných podmínek

Otevíráme zavřené školy - implementační aktivity zvládneme i za zpřísněných podmínekDatum konání:
26.1.2021

Jak otevřít školu veřejnosti, když do ni nemohou ani žáci? Náročný úkol, ze kterého vzešlo spoustu nápadů, řešilo na společné videokonferenci v úterý 26. ledna devatenáct zástupců mateřských i základních škol našeho území. Cílem setkání bylo společně přijít na to, jakým způsobem naplnit podmínky implementační aktivity Otevřeno za stále trvajících protiepidemických opatření. Už na samotném setkání zaznělo mnoho skvělých nápadů, jak otevřít život školy veřejnosti, zřizovateli, rodičům nebo dalším školám.

Na setkání, které vedl nový manažer implementace Jiří Jína, byly nejprve představeny cíle a základní podmínky aktivity Otevřeno, která byla vytvořena s cílem zvýšit pozitivní a reflektující klima v ZŠ a MŠ s důrazem na posílení otevřenosti škol. K aktivitě se na začátku roku 2019 přihlásilo dvacet škol v území a každá z nich se měla zapojit třemi akcemi pro rodiče a veřejnosti, zřizovatele, bývalé žáky, nebo partnery ze školního prostředí. Zatímco na začátku projektu šly aktivity realizovat snadno, v roce 2020 došlo z důvodu protiepidemických opatření k jejich zastavení. Zda a jak pokračovat v aktivitě v roce 2021 byla tedy jedna z mnoha výzev, které pandemie našim školám přinesla. Pokud bychom nenašly cestu, jak v náročných podmínkách v aktivitě pokračovat, znamenalo to by to ztrátu financí nejen k implementaci, ale například i pro vzdělávací aktivity, které pořádá projekt MAP jako takový. 

 

Abychom nabídli konzultantům aktivity Otevřeno inspiraci k tomu, jaké akce lze realizovat i v aktuální době, připravila skupina Místních lídrů tabulku s inspirativními nápady. Účastníci úterního setkání našli v seznamu mnoho zajímavých tipů, které obohatili o vlastní nápady. 
Především se jednalo o různé formy videí, které mohou nahradit jinak oblíbená veřejná kulturní představení žáků, dny otevřených dveří nebo školní besídky. Dalšími aktivitami, kterými školy mohou naplnit všechny podmínky, jsou například soutěže inspirované Geocachingem, spolupráce na dálku s domovy seniorů, nebo online setkání se zřizovateli škol. Ukázalo se, že i v této velmi výjimečné a pro pedagogy náročné době se učitelé snaží udržet komunikaci s rodiči i s veřejností a mají chuť věnovat se aktivitám, které přesahují samotnou výuku. Projekt MAP jim skrze aktivitu Otevřeno může napomoci s přípravou a hlavně s finanční podporou učitelů, kteří aktivity dělají ve svém volném čase. 

Konzultanti Otevřeno, kteří chtějí být do aktivity i nadále zapojeni, mohou své plány zapisovat prostřednictvím elektronického formuláře, který jim bude zaslán emailem, a to nejpozději do konce února 2021. Ve spolupráci s týmem MAP pak přejdeme k samotné organizaci. 

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů