Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Minulý týden se sešla PS pro matematickou gramotnost

Minulý týden se sešla PS pro matematickou gramotnostDatum konání:
16.2.2021

V úterý 16. února proběhlo setkání pracovní skupiny na podporu matematické gramotnosti. Nižší účast naznačovala, že pandemie je stále živá a nešetří ani pedagogy.
Pomalu se blíží zápisy do prvních tříd a učitelky mateřských škol zajímalo, jak pedagogové prvního stupně vnímají připravenost předškoláků v oblasti matematických dovedností. Na tuto otázku zareagovala Veronika Brychtová z PPP, která vnímá, že by příprava předškoláků měla být uchopena více systematicky. Poradna by ráda nabídla mateřským školám jistou formu spolupráce a vedení, jak s dětmi pracovat, aby byly na vstup do školy dobře připraveny. Jak zmínila jedna členka pracovní skupiny minimálně ve dvou jičínských školkách probíhá předmatematická výuka dle Hejného metody.
V současné době je velmi aktuální i téma ztráty motivace a udržení pozornosti u dětí, které mají možnost komunikovat jen prostřednictvím obrazovek. Dětem nejvíce chybí osobní kontakt s vrstevníky. Překvapivě větší problémy může tato situace způsobit dětem, které se v kolektivu jeví jako introvertní. Důležité je věnovat během výuky čas sdílení, povídat si s dětmi, jak se mají, co je trápí a vybudovat vzájemnou důvěru.
Dalším bodem setkání byla diskuze ke SWOT analýze matematické gramotnosti z pohledu pracovní skupiny. Brainstorming proběhl za pomocí internetové tabule jamboard. Účastníci definovali jako hlavní silné stránky spolupráci mezi pedagogy z MŠ, ZŠ až po SŠ, sdílení dobré praxe, možnosti profesního růstu, ale i oporu ve zkušených pedagozích. Jako slabé stránky vnímají konzervativní přístup učitelů, kteří nechtějí svůj styl výuky přiblížit dnešní době a potřebám žáků, předimenzované učivo, které v běžném životě nenajde uplatnění a velký počet žáků ve třídě. Jako hrozby vyhodnotili opět konzervativní pedagogy, kteří nechtějí ustoupit ze svých stereotypů, dlouhodobé distanční vyučování během kterého se nedá kvalitně vyučovat geometrie a nedostatek financí na nové pomůcky a učebnice.  Příležitosti vidí členové pracovní skupiny v kolegiální podpoře pro začínající učitele, poskytování péče nadaným žákům, možnost vlastního seberozvoje na různých vzdělávacích akcích a pestrost výukových metod.

SWOT PS MG 16. 2. 2021-page-003.jpgSWOT PS MG 16. 2. 2021-page-002.jpg

SWOT PS MG 16. 2. 2021-page-004.jpgSWOT PS MG 16. 2. 2021-page-005.jpg

Další setkání pracovní skupiny na podporu matematické gramotnosti se uskuteční v úterý 20. 4. 2021 od 16 hodin.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů