Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jak se daří návrat dětí do škol? Aktuální otázky řešila PS pro rovné příležitosti

Jak se daří návrat dětí do škol? Aktuální otázky řešila PS pro rovné příležitostiDatum konání:
25.5.2021

V úterý 25. května společně zasedli ke svým monitorům členové pracovní skupiny na podporu rovných příležitostí. Milým hostem byla školní psycholožka Gabriela Prodělalová, která působí na jičínské a bělohradské základní škole. Přítomné členy seznámila s problémy, které řeší u dětí po jejich návratu do škol. Děti rozdělila do dvou skupin. První skupina se bez problémů adaptovala. Do druhé skupiny patří děti, které návrat do školy z různých důvodů zvládají s většími či menšími obtížemi. Jako důležitý ukazatel se jeví míra podpory, jakou děti dostaly během distanční výuky ve své rodině.  Někdy problémy způsobuje až přehnaný dohled a pomoc dítěti, kterému ve škole tato podpora chybí a dostává se do nekomfortní zóny. Opakem je nedostatečná podpora a dohled ze strany rodičů, nepodnětné prostředí, nekontrolovaný a neomezený čas na internetu. Z toho pramení nesoustředěnost, příp. psychosomatické problémy.  Velmi také záleželo na tom, zda žáci se speciálními vzdělávacími potřebami byli po dobu distanční výuky ošetřeni a dostalo se jim potřebné péče. Tito žáci nemusí mít při adaptaci výrazné problémy na rozdíl od žáků, kterým se této podpory nedostalo nebo neměli podnětné prostředí v rodině. On-line výuka nevyhovovala ani žákům s poruchami pozornosti, pro které byla výuka na dálku obtížně zvládnutelná. U žáků se ve zvýšené míře objevují bolesti hlavy a začínají být i více nemocné. Na toto téma navazovala i otázka, jak ředitelé nastavili adaptační období a zda zjišťovali u žáků, jak se cítí a zvládají návrat do škol.

Následoval krátký komentář J. Jiráska ke SWOT analýze rovných příležitostí, kterou pracovní skupina definovala na minulé schůzce. Konečný výstup z této analýzy pracovní skupina sestaví na setkání na podzim.

Na závěr vystoupila jako host Barbora Tmějová, regionální konzultantka Domu zahraniční spolupráce, která představila programy Erasmus+ a Evropský sbor solidarity.

Další setkání se uskuteční na podzim 19. 10. 2021 od 16 hodin.

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů