Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jak se daří návrat dětí do škol? Aktuální otázky řešila PS pro rovné příležitosti

Jak se daří návrat dětí do škol? Aktuální otázky řešila PS pro rovné příležitostiDatum konání:
25.5.2021

V úterý 25. května společně zasedli ke svým monitorům členové pracovní skupiny na podporu rovných příležitostí. Milým hostem byla školní psycholožka Gabriela Prodělalová, která působí na jičínské a bělohradské základní škole. Přítomné členy seznámila s problémy, které řeší u dětí po jejich návratu do škol. Děti rozdělila do dvou skupin. První skupina se bez problémů adaptovala. Do druhé skupiny patří děti, které návrat do školy z různých důvodů zvládají s většími či menšími obtížemi. Jako důležitý ukazatel se jeví míra podpory, jakou děti dostaly během distanční výuky ve své rodině.  Někdy problémy způsobuje až přehnaný dohled a pomoc dítěti, kterému ve škole tato podpora chybí a dostává se do nekomfortní zóny. Opakem je nedostatečná podpora a dohled ze strany rodičů, nepodnětné prostředí, nekontrolovaný a neomezený čas na internetu. Z toho pramení nesoustředěnost, příp. psychosomatické problémy.  Velmi také záleželo na tom, zda žáci se speciálními vzdělávacími potřebami byli po dobu distanční výuky ošetřeni a dostalo se jim potřebné péče. Tito žáci nemusí mít při adaptaci výrazné problémy na rozdíl od žáků, kterým se této podpory nedostalo nebo neměli podnětné prostředí v rodině. On-line výuka nevyhovovala ani žákům s poruchami pozornosti, pro které byla výuka na dálku obtížně zvládnutelná. U žáků se ve zvýšené míře objevují bolesti hlavy a začínají být i více nemocné. Na toto téma navazovala i otázka, jak ředitelé nastavili adaptační období a zda zjišťovali u žáků, jak se cítí a zvládají návrat do škol.

Následoval krátký komentář J. Jiráska ke SWOT analýze rovných příležitostí, kterou pracovní skupina definovala na minulé schůzce. Konečný výstup z této analýzy pracovní skupina sestaví na setkání na podzim.

Na závěr vystoupila jako host Barbora Tmějová, regionální konzultantka Domu zahraniční spolupráce, která představila programy Erasmus+ a Evropský sbor solidarity.

Další setkání se uskuteční na podzim 19. 10. 2021 od 16 hodin.

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů