Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Členové PS financování debatovali nad situací s ukrajinskými uprchlíky ve školách

Členové PS financování debatovali nad situací s ukrajinskými uprchlíky ve školáchDatum konání:
25.4.2022

Pracovní skupina pro financování, do které jsou zapojeni zejména ředitelky základních a jedné mateřské školy, se sešla v úterý 25.4. na půdě jičínského zámku. Aktuálním tématem zůstává složitá situace s ukrajinskými uprchlíky. Školy jsou jedněmi z institucí, na které padla tíha zařazení nových dětí do kolektivu, hledání výukových metod příp. shánění lektorů českého jazyka pro cizince. V neposlední řadě musí být učitel dobrým psychologem a vnímavý k dětem, která si mnohdy prošly traumaty, která si nedovedeme ani představit.

Zástupce jičínské Charity D. Jung má rovněž zkušenosti s mnohdy smutnými příběhy utečenců.  Charita velmi intenzivně pomáhá ukrajinským rodinám nejen s hmotnou pomocí, ale také se zprostředkováním informací, aktivně spolupracuje s obcemi a jinými organizacemi, které nabízejí pomoc. Shání finanční prostředky na obědy ukrajinských dětí.  Pracovníci jsou erudovaní a zkušení v mapování skutečné potřebnosti jednotlivých žadatelů.

Pracovní skupina narazila i na choulostivé téma přijetí ukrajinských uprchlíků českou společností. Jak naši obyvatelé nahlíží na uprchlíky? Jak dalece je citlivé téma finanční pomoci běžencům ze strany státu, když někteří naši spoluobčané se vzhledem ke zvyšujícím se cenám mohou cítit opomíjeni a na hranici chudoby? Toto jsou témata, na která budeme muset hledat odpovědi a mohou se stát předmětem konfliktů ve společnosti, ale i ve škole. S tím souvisí i zvyšující se počet žáků ve třídách a dlouhodobě problematický nedostatečný počet míst v mateřských školách. To že na školách chybí školní psychologové, speciální pedagogové a složitě se shánějí peníze na sociální pedagogy, asi není třeba připomínat.

V závěru setkání informovala K. Kabelková, že projekt MAP II je prodloužen do listopadu 2022. Nechyběly ani informace o dalších možnostech čerpání finančních prostředků z MŠMT na podporu ukrajinských dětí. Kromě toho probíhá dotazníkové šetření ve školách, zda by byl zájem o supervizní setkání a jakou formou by bylo organizováno a spolu hrazeno z prostředků MAP.

Každopádně na zúčastněných byla vidět velká únava, která je v důsledku dlouhé covidové pandemie, na kterou navázala válka na Ukrajině. Držme všem ředitelům, ale i pedagogům palce, aby se situace už jen zlepšovala…

Další setkání se uskuteční v úterý 7.6.2022 od 16 hodin.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů