Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Činnost pracovní skupiny pro rovné příležitosti byla zahájena přednáškou a prvním setkáním

Činnost pracovní skupiny pro rovné příležitosti byla zahájena přednáškou a prvním setkánímDatum konání:
26.2.2019

V úterý 26. 2. 2019 se měli možnost členové ŘV MAP, pedagogové a široká veřejnost seznámit s výsledky výzkumů o „Nerovnostech v předškolním, povinném a středním vzdělávání v České republice“. Závěry výzkumů prezentovala docentka Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzděláváním Pedagogické Fakulty Univerzity Karlovy.  Veřejná škola by měla být zárukou kvality vzdělávání.  Systém by neměl apelovat na výběr školy rodiči. Podíl rodičů, kteří vybírají školu pro své dítě, se stále zvyšuje. O nerovnostech ve vzdělávání je potřeba nejprve mluvit a pak se můžeme rozhodovat, jestli to tak chceme nebo nechceme. Rozdíly na národní úrovni a na regionální (lokální) úrovni mohou být jiné. Obhajoba významu snižování vzdělanostních nerovností souvisí s tím, že společnosti se daří podle toho, jak se daří nejméně vzdělaným lidem ve společnosti. 

Následně proběhla první schůzka členů pracovní skupiny pro rovné příležitosti, do které se zapojilo 9 členů. Tomuto setkání předcházela přednáška Doc. RNDr. Jany Strakové, Ph.D. na téma Nerovnosti v předškolním a povinném vzdělávání v ČR“.

Vedoucím pracovní skupiny byl zvolen Ing. Jaroslav Jirásko, ředitel ZŠ Lázně Bělohrad.

Během prvního setkání se otevřela témata jako je inkluze, školní asistent, asistent pedagoga. Rovněž byla zdůrazněna stávající personální poddimenzovanost našeho školství. Velkým tématem byla i školní zralost a s ní spojené odklady školní docházky. Tato témata úzce souvisí s prací pedagogicko-psychologických poraden, a proto je velkým přínosem, že se do této skupiny zapojila Mgr. Ivana Krabcová z PPP v Jičíně.

Zápis z jednání najdete ZDE.

I nadále se můžete zapojit do této pracovní skupiny nebo zasílat návrhy na odborníky, kteří by se mohli stát místními lídry v oblasti rovných příležitostí.

Kontaktní e-mail: pracovni-skupiny-map@otevrenezahrady.cz.

IMG_2350.jpgIMG_2356.jpg

 Příští setkání se uskuteční v úterý 9. 4. 2019 od 16 hodin.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů