Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Činnost Nízkoprahového klubu Exit tématem PS pro rovné příležitosti

Činnost Nízkoprahového klubu Exit tématem PS pro rovné příležitostiDatum konání:
21.2.2023

Pracovní skupina (PS) na podporu rovných příležitostí se sešla v hojném počtu v úterý 21. 2. 2023 v 16 hodin v učebně jičínského zámku. V úvodu proběhlo krátké představovací kolečko, neboť skupina se rozrostla o nové kolegy. Vedoucí PS se stala M. Otrubová, která byla zvolena jednohlasně. Nahradila tak J. Jiráska, který i nadále zůstává aktivním členem.

J. Mrázková (SASanka Jičín) pozvala na setkání svého kolegu a milého hosta J. Wagnetera, který působí na pozici vedoucího tří Nízkoprahových klubů pro děti a mládež (NZDM), a to v Jičíně (Exit), Hořicích (PoHoDa) a Nové Pace (Relax).

Klienty Exitu jsou děti a mladiství do 26 let. Nejmladším klientům je 6 let. Za poslední rok evidovali 543 klientů. Což je obrovský nárůst. V „nízkoprahu“ v Jičíně působí 7 pracovníků. Exit poskytuje služby ambulantní i terénní. Schůzky se mohou odehrávat např. v parku. Pracovníci mají označené batohy logem „Exit“. V současné době přibývá psychiatrických klientů. Za poslední dva roky se změnila poptávka (jde hlavně o psychické problémy, poruchy příjmu potravin, poruchy chování, klienty jsou i mladiství, kteří prošli vězením, atd.). Klienti v klubu tráví volný čas povídáním si, tancem, zpěvem, hrami apod. Děti se po nějaké době dokážou svěřit.

Překvapivým tématem je např. dětská prostituce. Přibývají špatné vztahy v rodinách, kdy dítě chce situaci řešit, ale nemá podporu od rodičů. Pracovníci nízkoprahového klubu navštěvují také vyloučené lokality. Zachytávají drogově závislé. Spolupracují s Laxusem. Exit je pro všechny děti, ale musí respektovat pravidla.

Pracovníci se snaží navázat spolupráci s rodinami, aby se „ošetřené“ dítě nevracelo zpět do rodiny, kde to nefunguje. Společně otevírají téma nevyhraněné sexuální identity. Děti s poruchami příjmu potravy doprovází k lékařům. Velmi bolestné je, že pro děti, které se vrací z léčeben není dostupná návazná služba. V rámci práce terénní služby pracovníci rozdávají balíčky (kondomy, tampóny, vložky, cigaretové filtry).

Charita zprostředkovává i mediátora. Ale spíš výjimečně pro rodiny, které si to z finančních důvodů nemohou dovolit. Sociální pracovníci se v kompetenci mediace snaží vzdělávat.

Setkávají se také s různými „challengemi“. Vysvětlují. Je to obrovská masáž medií. Důležité je také téma mediální gramotnosti, posílání fotek včetně intimních (za úplatu). Někdy konzultují anonymně i s OSPODem.

Nástrah, se kterými se děti v dnešní době mohou potkat je víc, než si můžeme vůbec představit. Mnohdy ani rodiče netuší, jakým způsobem jejich děti tráví čas, a to hlavně na internetu.

Můžeme si položit otázku: Jak je možné, že je vše tak jednoduše na internetu dostupné? Ale také: Na co se zaměřit? Všímat si u dětí změn, např. že se najednou výrazně lépe oblékají, můžou následovat drogy, ve škole focení (odesílání intimních fotek za peníze), změna chování, zhoršení prospěchu.

Nejsilnější zbraň je mluvit s dětmi! Vysvětlovat, zajímat se. Naučit je, že mohou odmítnout.

V neposlední řadě je nesmírně důležité vzdělávat rodiče v oblasti mediální gramotnosti, kyberšikany apod. Možná změnit formu rodičovských schůzek. Využít toho, že rodiče přijdou do školy, a kromě sdělení prospěchu, uspořádat rodičům přednášku nebo besedu o aktuálním tématu s odborníkem. Také učitelé by se měli průběžně v této oblasti vzdělávat.

Návštěva J. Wagnetera zanechala ve všech účastnících velký dojem a určitou míru zděšení, s čím vším se musí potýkat. Ještě nás čeká mnoho práce, aby se svět stal pro děti opět bezpečným místem pro život.

Další setkání se uskuteční 25. 4. 2023 od 16 hodin.

IMG_2093.jpg

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů